چه در حال تأسیس یک کسب و کار جدید باشید و چه در حال حاضر برندی داشته باشید، برای فعالیت در فضای آنلاین حتما نیاز به یک وبسایت خواهید داشت. اما پیش از اقدام به ساخت سایت نیاز به یک دامنه خواهید داشت. دامنه آدرسی منحصر به فرد است که یک وبسایت با آن شناخته می‌شود و با وارد کردن آن در مرورگر می‌توان وارد یک وبسایت شد. به عنوان مثال: google.com دامین Google (گوگل) است. انتخاب دامنه در ابتدا شاید شما را کمی سردرگم کند، اما نه اگر راه و چاه آن را بلد باشید. در ادامه این مطلب می‌خواهیم مراحل و راه‌های انتخاب یک دامنه مناسب برای وبسایت را با هم بررسی و مرور کنیم. در صورت استفاده از سایت ساز برساوب دامنه خود را در همین پلتفرم ثبت و استفاده کنید.  

۱. دامنه شما؛ برند شما

وقتی آدرس دامنه خود را به کسی می‌گویید یا برای خودتان تکرار می‌کنید واقعا اسم یک برند بنظر می‌آید و یا یک اسم عام و عادی‌ست؟ بیایید با یک مثال به این موضوع نگاه کنیم: فرض کنید می‌خواهید در وبسایت خود درباره انواع رژیم‌های غذایی مطلب بنویسید و محصولاتی در همین حوزه نیز بطورت آنلاین بفروش برسانید. اگر به کسی بگویید که مثلا دامنه شما regime-qaza.ir یا diet-plan.ir است، چندان برند معتبری بنظر نمی‌رسد، در ذهن نمی‌نشیند و در کل راحت در زبان نمی‌چرخد. همچنین استفاده از – یا خط تیره نیز باعث می‌شود دامنه شما معتبر به نظر نرسد. تجربه نشان داده اسم‌های کلی برای دامنه و برندینگ مناسب نیستند زیرا زود فراموش می‌شوند. پس شما به چیزی منحصربه‌فرد احتیاج دارید. مثلا rejimland.ir می‌تواند انتخاب خوبی باشد. چون هم موضوع سایت را می‌توان از آن حدس زد هم این که بهتر در خاطر می‌ماند.  

۲. در انتخاب دامنه راحتی تلفظ و نوشتن را در نظر داشته باشید

شاید بپرسید اصلا چرا همچین چیزی مهم است؟ دیگران که فقط قرار است یا آن را تایپ کنند یا روی آن کلیک کنند. درواقع اینجا یک مسأله روانشناختی وجود و آن اصلِ «آسانی پردازش» است. انسان‌ها معمولا با چیزهایی که راحت به زبان آورده می‌شوند و می‌توانند به آن فکر کنند بهتر ارتباط برقرار می‌کنند و بخاطر می‌سپرند. این قاعده در ذهن ما شامل تلفظ کردن می‌شود. دامنه شما به هر زبانی و برای هر گروهی از افراد که باشد باید بتوانند آن را براحتی تلفظ کنند و وقتی آن را به کسی می‌گویید کاملا متوجه آن بشود. برای مثال شاید دامنه‌ای مثل rgmsprt.ir یا laghary100.ir انتخاب‌چندان مناسبی نباشند. چون تلفظ و طرز نوشتن آنها شاید کمی مبهم باشد و حتی مفهوم را به درستی منتقل نمی‌کند. مثلا دامنه salamatkade.ir می‌تواند گزینه مناسبی باشد. چون تلفظ آن و نوشتن آن راحت است  

۳. هرچه کوتاهتر، بهتر

طول دامنه برای در خاطر و ذهن کاربر ماندن نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت. هرچه کاراکترهای دامنه کمتر باشد تایپ و نوشتن آن نیز راحتتر خواهد بود. همچنین برای اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و همچنین نمایش در صفحه جستجوی گوگل نیز کوتاه بودن دامنه عامل مهمی است. اما توجه داشته باشید که کوتاه شدن را فدای کامل و معنی‌دار کردن دامنه نکنید. به عنوان مثال برای وبسایتی که درباره رژیم‌های غذایی فعالیت می‌کند دامنه regpedia.com که مخفف regim pedia (encyclopedia) است گزینه مناسبی نمی‌تواند باشد زیرا معنی درست را منتقل نمی‌کند. همچنین در زبان فارسی برخلاف انگلیسی استفاده از مخفف‌ها، مخصوصا اگر بی‌معنی بنظر برسد، چندان رایج نیست. انتخاب دامنه ای کوتاه و همچنین گویا مانند iregime.com انتخاب بهتری است.  

۴. هنگام انتخاب دامنه، پسوند com را در اولویت قرار دهید

ممکن است بگویید حالا با وجود پسوندهای متنوع و مختلف برای انتخاب دامنه دیگر اجباری برای استفاده از .com وجود ندارد. اما حقیقت این است که پسوند .com هنوز هم معتبرترین و شناخته شده‌ترین پسوند برای انتخاب دامنه است. اگر واقعا قصد دارید جامعه هدف خود را به تعداد بسیار کمی محدود کنید می‎توانید از دامنه ای مانند regime.recipes استفاده کنید. اما اگر به دنبال برند شدن هستید حتی اگر دامنه با پسوندهای دیگری نیز انتخاب کنید درنهایت مجبور خواهید شد که دامنه .com را نیز تهیه کنید. اگر دامنه موردنظر شما با پسوند .com قبل از این ثبت شده است می‌توانید از پسوندهای شناخته شده دیگر مانند .net، .co، و... استفاده کنید.  

۵. دامنه‌ای که شبیه برند شناخته شده دیگری هست را انتخاب نکنید

شاید خیلی واضح بنظر برسد ولی سعی کنید دامنه‌ای را انتخاب نکنید که مانند دامنه و برند دیگری باشد و یا حتی ممکن است با آن اشتباه گرفته شود. این موضوع را نه فقط از دیدگاه خودتان، که از نظر هر فرد دیگری که ممکن است در برخورد با دامنه شما آن را کپی برند دیگری تلقی کند، در نظر بگیرید. این موضوع حتی می‌تواند با برخورد قضایی از سوی صاحب برند نیز روبرو شود. امیدواریم در آینده کمتر با اسامی و دامین‌هایی روبرو شویم که کلمه «دیجی» را در خود دارند.  

۶. دامنه‌ای را انتخاب کنید که کاملا قابل فهم باشد

اگر کسی با دیدن و یا شنیدن نام دامنه شما شناختی کلی از فعالیت و محتوای وب‌سایت شما بدست بیاورد نقطه قوتی بسیار مثبت برای شما محسوب می‌شود. اگر به عنوان مثال شما دامنه‌ای با اسم خاص (مثل نام شهر یا نام خودتان) انتخاب کنید و در آن درباره رژیم‌های لاغری بنویسید شاید سخت بتوان به مفهوم اصلی آن پی برد، مگر این که پروسه برندینگ را برای نام خود طی کرده باشید.  

۷. کلمه کلیدی وبسایت را هنگام انتخاب دامنه لحاظ کنید

شاید این تصور وجود داشته باشد که برای گرفتن نتایج بهتر در گوگل استفاده از کلمه کلیدی در دامنه کارساز باشد اما این تأثیر شاید نسبت به گذشته کمتر شده باشد. استفاده از کلمه‌ای که هدف و مفهوم اصلی سایت شما را می‌رساند در موردی که بالا ذکر کردیم به شما کمک می‌کند. اما توجه کنید از دامنه‌ای که فقط از کلمه کلیدی تشکیل شده است استفاده نکنید. مانند regime-laghari.ir حتی می‌توانید از نام‌هایی استفاده کنید که ظاهرا هیچ ربطی به کسب و کار شما ندارند. بنابراین مانعی برای خلاقیت به خرج دادن برای انتخاب نام دامنه وجود ندارد. نام‌هایی مثل آمازون، گوگل و یا بامیلو یا اسنپ کلمه کلیدی در دامنه آن بکار برده نشده است. در عین حال نام‌های دیجی کالا، تپ‌سی و... بنحوی از کلمات کلیدی در نام خود استفاده کرده‌اند.  

۸. اگر دامنه شما ثبت شده است

اگر نامی که برای برند خود انتخاب کردید دامنه مربوط به آن ثبت شده، می‌توانید با خرج کمی خلاقیت پیشوند و یا پسوندی به آن اضافه کنید که حتی آن را خاص‌تر جلوه دهد. بعنوان مثال اگر دامنه fitshop.ir را انتخاب کرده‌اید ولی قبلا ثبت شده می‌توانید به جای آن ازfitsazshop.ir استفاده کنید.
نکته مهم: سعی کنید تا حد امکان دامنه از پیش استفاده شده که به فروش گذاشته شده است را استفاده نکنید. چرا که علاوه بر گرانی بی دلیل آنها، ممکن است قبلا اسپم شده باشند و شما را متحمل ضرر و زیان بیشتری بکنند. مطمئن باشید دامنه مناسب شما را هنوز هیچ‌کسی ثبت نکرده است. :)
اگر شما نیز تجربه‌ای جالب در زمینه انتخاب دامنه دارید بی‌نهایت خوشحال خواهیم شد که با ما و مخاطبان دیگر در میان بگذارید.